Bitcoin sanal bir para birimidir. Hiçbir bankayla ya da şahısla ilgisi yoktur. Günümüzde ilgi odağı olan Bitcoin hakkında herkesin aklında soru işaretleri mevcut. Bu soru işaretlerini gidermek için Bitcoin nedir konulu yazıyı sizler için paylaştık.

 Bitcoin yerelleşmiş bir para birimidir. Yani hiçbir kurum tarafından kontrol edilmez. Hiçbir zaman sizi işlemler için bekletmez. İşlemleriniz maksimum 24 saat içerisinde gerçekleşir.

 Örneğin Amerika’da yaşayan bir tanıdığınıza para göndermek istiyorsunuz ancak bu bankalar aracılığıyla göndermek isteseniz ödemeniz işlem süresi en az 1 ay sürmektedir.

 Ancak Bitcoin ile bu saatlere hatta dakikalara kadar indirgenmiştir. Tek yapmanız gereken göndermek istediğiniz kadar Bitcoin’i göndermek istediğiniz kişinin Bitcoin cüzdan adresini girerek gönder butonuna basmak.

 Ayrıca bankaların aldığı yüksek işlem ücretlerinin yanında Bitcoin işlem ücretini çok çok az hatta hiç almamaktadır.

 Bitcoin’in en büyük özelliği ise paranın diğer birimlerine çok kolay bir şekilde çevrilebiliyor olması. Örneğin Amerika’dan yatırılan 400 dolarlık Bitcoin’i kolaylıkla Türkiye’de günümüz kurundan çekebiliyorsunuz. Böylece hem kaybınız olmuyor hem de uzun süre beklememiş oluyorsunuz.

Bitcoin’in anonim olma özelliğinden bahsettik mi?

 Bitcoin adreslerinin sahibinin kim olduğu bilinemez. Tabi bunun için iyi bir Bitcoin cüzdanı kullanmanız gerekli. İnternetin herhangi bir yerine Bitcoin adresini verirseniz ve o adrese bağış yapmak isteyen biri olursa doğrudan bağış yapabilir. Sizin adınızın ve soyadınızın hiçbir önemi yoktur.

 Bitcoin kolaylıkla saklanabilir ve istenilen tüm para birimlerine çevrilebilir. Yurtdışında çoğu alışveriş sitesi Bitcoin ile ödeme almaya başladı bile. Ülkemizde de sanal para kullanımının ne denli artığını her geçen gün görmekteyiz.

 Gelecekte kendi para birimimizi çıkartır mıyız bilmem ama yakın zamanda Türkiye’de de Bitcoin’in alışveriş ve diğer işlemler için kullanılacağını kestirmek zor olmasa gerek.

Paramın Güvenliği Nasıl Sağlanacak?

 Bitcoin cüzdanınız telefonunuzda ya da bilgisayarınızda bulunan uygulamalar aracılığıyla saklanabilmektedir. Ancak asıl önerilen Bitcoin’lerinizi soğuk depolarda yani Hardware Bitcoin Wallet’lerde saklamanızdır.

 Ledger Nano S adlı Bitcoin cüzdanı bu ürünler arasında en yaygın olanıdır. Kolaylıkla bilgisayarınıza bağlayarak kullanmaya başlayabilmektesiniz. Kaybetme ya da şifre unutma durumları için çok dikkatli olmanız gerekmekte.

Bu yazıdaki bulunan hiçbir şey yatırım tavsiyesi değildir.

Yazar

Ömer AYDINOĞLU

Ömer AYDINOĞLU, Web & Mobile Developer olarak hizmet veren ve birden fazla kategoride yazılar yazmayı hedefleyen bloğun sahibi. Anahtar teslim website ve kaliteli website yazılımları ile sektörde kendi standartlarını belirlemeyi hedefleyen yazılım uzmanı.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.