Merkezi Değildir

 Bitcoin bir merkez tarafından kontrol edilemez. Madencilik yapan ve işlem yapan her makine Bitcoin ağının bir parçasını oluşturmaktadır. Yan devletler tarafından yönetilemez, savaşlardan, salgınlardan, iflaslardan etkilenmez.

Kurulumu Kolaydır

 Bankalarda normal bir hesap açtırmak için bile saatlerce süren imza ve onay işlemleri yaptırmaktadır. Ancak Bitcoin’de hesap açmak saniyeler sürer. Hiçbir soru sormaz ve hiçbir ücret istemez.

Anonimdir

 Bitcoin cüzdanları belli adreslere, kişilere ya da isimlere tanımlı değil. Bitcoin adresiniz her kimin elinde olursa olsun sahibinin siz olduğunu anlayamaz.

Tamamen Şeffaftır

 Bitcoin ağda meydana gelen her işlemi Blockchain adı verilen bir muhasebe sisteminde saklanır. Ancak veriler şifreli olduğu için yine kimse siz olduğunuzu anlayamaz.

İşlem Ücretleri Miniciktir

 Bankalardan yurtdışına gönderilen paralarda dahi 150 TL’ye kadar ücret alınırken Bitcoin’de bu ücret çok düşüktür.

Hızlıdır

 Bankalardaki gibi hafta sonunun geçmesini beklemezseniz. İster tatilde olun ister bayramda Bitcoin ile gönderimleriniz dakikalar sonra göndermek istediğiniz kişinin hesabında olur.

İnkar Edilemez

 Ödeme aldığınız bir kişi bankalardan istekte bulunarak parasını geri alabilirdi. Ancak Bitcoin’de yapılan ya da gönderilen ödemeler kullanıcı göndermedikten sonra asla geri gelmez.

Kolaylıkla Alınıp Satılabilir

 Bitcoin birçok yerden kolaylıkla alınabilir. Belli başlı yerlere üye olarak Bitcoin satın alabilir, evinizdeki ya da soğuk depolama cihazınızdaki Bitcoin adresine göndererek saklayabilirsiniz.

Bu yazıdaki bulunan hiçbir şey yatırım tavsiyesi değildir.

Yazar

Ömer AYDINOĞLU

Ömer AYDINOĞLU, Web & Mobile Developer olarak hizmet veren ve birden fazla kategoride yazılar yazmayı hedefleyen bloğun sahibi. Anahtar teslim website ve kaliteli website yazılımları ile sektörde kendi standartlarını belirlemeyi hedefleyen yazılım uzmanı.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir