Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematik tabana dayalı bir elektronik ödeme sistemi olarak bitcoini önerdi. Bitcoin herhangi bir markezden bağımsız olarak, elektronik bir şekilde devredilebilecek, az ya da çok farketmeksizin düşük işlem ücretleriyle anında transfer sağlayabilen bir para birimidir.

 2008 yılının kasım ayında bir belge yayınlayarak Bitcoin’i duyurdu. Tam olarak Satosh Nakamato’nun kim olduğunu bilmiyoruz. Belki tek bir kişi belki de bir grup. Herkes onun bir japon olduğunu öne sürüyor ancak dil bilgisi açısından incelendiğinde “Satoshi”, hızlı düşünen, akıllı olan, açık düşünce anlamına gelmektedir. “Naka”, orta, iç ve ya dış ilişki anlamına gelebilir. “Moto”, köken veya temel anlamına gelebilir.

 Bu ke”limeler belki de bir algoritma, belki de gerçek bir kişi değil. Olası düşünceler doğuran bu kişinin gerçekliği, hatta belki de takma adı olabileceğini öne sürmemizin yolunu açıyor.

Nakamoto’nun Kim Olduğunu Bilen Var mı?

 Hayır, ancak insanlar bazı kişilerin Bitcoin’in kurucu ve yapımcıo Satoshi Nakamoto olabileceğini öne sürüyor. Örneğin The New Yorker’dan Joshua Davis yada Dublin’deki Trinity College’da yüksek lisans şifreleme öğrencisi olan Michael Temizle olabileceğini öne sürdüler.

 Bu sonuca nasıl vardıkları ise bir hayli ilginç. Cidden üşenmeden Nakamoto’nun yazılarında bulunan 80.000 kelimeyi analiz ederek bu sonuçlara varmışlar.

 Bazıları ise Nakamoto’nun üç kişi olabileceğini söylüyorlar: Neal Kral, Vladimir Oksman ve Charles Bry.

 Günümüzde ise Craig Wright Bitcoin’in arkasında olan ve Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmiştir.

Bu yazıdaki bulunan hiçbir şey yatırım tavsiyesi değildir.

Yazar

Ömer AYDINOĞLU

Ömer AYDINOĞLU, Web & Mobile Developer olarak hizmet veren ve birden fazla kategoride yazılar yazmayı hedefleyen bloğun sahibi. Anahtar teslim website ve kaliteli website yazılımları ile sektörde kendi standartlarını belirlemeyi hedefleyen yazılım uzmanı.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir