Web Geliştirme

Alışveriş Sitesi / E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Eğer bir alışveriş siteniz olsun istiyorsanız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere bir alışveriş sitesi nasıl kurulur, alışveriş sitesi kurmak için neler gerekir bunları anlatacağız. Sizleri çok bekletmeden hemen aşağıdaki maddelerle baş başa bırakıyoruz.

Ne Satacağınıza Karar Verin

 Bir alışveriş sitesinin temel taşından biri satacağınız ürünlerdir. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey satacağınız ürünlere karar vermelisiniz. Tek bir ürün mü satacaksınız, yoksa onlarca ürünün satıldığı tek bir siteniz mi olacak? İlk karar vermeniz gereken şey bu.

Bir İsim Bulun

 Sektörünüzü anlatan, sattığınız ürünleri çağrıştıran ya da bunlardan bağımsız olarak markalaşma şansı yüksek olan bir isim bulun.

 Öncelikle bu ismin alan adı yani .com/.net/.org şeklindeki varyasyonlarını satın alın. Marka başvurusunda bulunarak isminizi tescil ettirin. Böylece o isim artık tamamen size ait olmuş olacak.

Yazılım Seçin

 Firmanızı anlatacak olan ismi seçtiniz, alan adınızı da aldınız. Konu en önemli şey olan alışveriş sitenizden kullanacağınız yazılıma geldi. Ücretsiz olan alışveriş sitesi yazılımları arasından opencart, woocommerce, magento gibi yazılımları tercih edebilirsiniz. Ya da doğrudan hazır alışveriş sitesi paketleri sağlayan firmalarla anlaşarak hiç uğraşmadan alışveriş sitesi sahibi olabilirsiniz.

Tedarikçi Bulun ya da Ürün Stoklayın

 Eğer sermayeniz var ise seçtiğiniz ürünlerden stok yapabilirsiniz. Ancak bunun için deponuz olmalı ya da evinizin bir odasını tamamen ürünlerle doldurmalısınız. Eğer sermayeniz yok ise dropshipping yöntemi ile yani tedarikçi aracılığıyla çalışabilirsiniz. Tedarikçi ile çalışma yönteminde işleyiş şu şekildedir.

 Müşteri Ürün Sipariş Eder > Siz Tedarikçiye İletirsiniz > Tedarikçi Ürün Kargolar > Arada Kar Payınızı Alırsınız

 Bu şekilde iyi kazançlar elde edilebilir. Ancak depolama yoluyla ilerlenirse çok daha iyi bir kar elde edildiğini görmekteyiz.

Ürünlerinizi Web Sitenize Ekleyin

 Ürünlerinizi web sitenize ekledikten sonra artık işin büyük kısmının bittiğini düşüneceğinizi sanırsınız. Ancak asıl büyük kısım daha yeni başlıyor. Ürünlerinizi web sitenize eklerken Ücretsiz Kargo seçeneğini aktifleştirmeyi unutmayın.

 Çoğu müşteri için +7 TL daha pahalı bir ürünü Ücretsiz Kargo olduğu için tercih etmektedirler. Yani kullanıcılar için bir ürünün ucuz olup kargosu ücretliyse değil kargo ücreti eklenmiş şekilde, ancak kullanıcıya ücretsiz kargo olarak gösterilen ürünleri tercih etmek daha mantıklı.

Reklam / Promosyon Yapmayı Unutmayın!

 Reklam ve promosyon işin en büyük ve en zor kısmıdır. Kullanıcılara belli bir miktar alışveriş yaptıkları takdirde onlara ücretsiz hediyeler göndereceğiniz promosyon kodları oluşturun. Ya da yılbaşı, bayram, ve özel günler için tasarımlar yaparak daha çok dikkat çeken kampanyalar yapın. Bu hem sizin satışlarınız artıracak hem de müşterilerinizin gözündeki değerinizi artıracaktır.

 Reklam konusuna gelince sattığınız ürün çeşidine göre alışveriş sitenizle ilgili olan diğer web sitelerine reklam vermeyi ihmal etmeyin. Ancak reklam seçimi konusunda çok titiz olmalısınız örneğin bir teşbih alışveriş siteniz var ise, oyun web sitelerine reklam vermeniz sizin için pek mantıklı bir tercih olmayacaktır.

Fatura Kesin

 Eğer ciddi bir alışveriş sitesi hayaliniz var ise kesinlikle ama kesinlikle bir firma adıyla işlem yapmanız gerekmekte. Bu yüzden seçtiğiniz isim üzerinden bir şahıs ya da limited şirketi kurarak kazançlarınızı belgelemeyi ve devletimize verginizi ödemeyi ihmal etmeyin.

 Fatura gönderen firmaların satışları göndermeyen diğer firmalara göre oranla daha fazla olduğu görülmektedir. Çünkü fatura gönderilen ürünler devlet tarafından kayıt altına alınmış oluyor. Müşteri o ürünü aldığına dair kanıt elde ettiği için kendini daha güvende hissediyor.

Eğer işinizi E-Ticaret ‘e taşımak isterseniz Ömer AYDINOĞLU Mağaza kısmını inceleyerek dilediğiniz websitesi modelini seçerek sipariş verebilirsiniz.

https://www.omeraydinoglu.com/magaza/

Özet
Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur?
İçerik Adı
Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur?
Açıklama
Eğer bir alışveriş siteniz olsun istiyorsanız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere bir alışveriş sitesi nasıl kurulur, alışveriş sitesi kurmak için neler gerekir bunları anlatacağız.
Yazar
Paylaşan
Ömer AYDINOĞLU
Paylaşan Logo

Yazar

Ömer AYDINOĞLU

Ömer AYDINOĞLU, Web & Mobile Developer olarak hizmet veren ve birden fazla kategoride yazılar yazmayı hedefleyen bloğun sahibi. Anahtar teslim website ve kaliteli website yazılımları ile sektörde kendi standartlarını belirlemeyi hedefleyen yazılım uzmanı.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.