HTML yani tanımsal adıyla “HyperText Markup Language” Türkçe anlamıyla Hiper Metin İşaretleme Dili’dir. Aslında dil programlama dili olarak sayılamaz çünkü tek başına program yazılamaz. Ancak bir websitesine girdiğinizde karşınızda bulunan her şeyin içinde HTML mutlaka vardır.

Son sürümü HTML 5 ile özellikle SEO alanında bir çok gelişmeyi içine almıştır. HTML’in en yakın ikiz kardeşi yani onunla ayrılmaz olan bir dili daha var ise oda CSS’tir.

Eğer dilleri bir insan vücuduna benzetecek olursak HTML o vücudun iskeleti, CSS üstümüze giydiğimiz kıyafetlerimiz, PHP ise iç organlarımız olarak benzetilebilir.

HTML Ne İşe Yarar?

HTML bir websitesine girdiğinizde o websitesinde bulunan nesnelerin varlığını sağlamaktadır. Örneğin Facebook’a girdiğinizde giriş yap butonu HTML ile eklenmiştir. Aynı şekilde Eposta ve şifre giriş alanları da HTML dili kullanılarak eklenmiştir. Bunun üzerine CSS eklemeleri yaparak butonlara renklendirme ve geliştirmeler yapılmıştır.

Özet
HTML Nedir? Ne İşe Yarar?
İçerik Adı
HTML Nedir? Ne İşe Yarar?
Açıklama
HTML yani tanımsal adıyla “HyperText Markup Language” Türkçe anlamıyla Hiper Metin İşaretleme Dili’dir. Aslında dil programlama dili olarak sayılamaz çünkü tek başına program yazılamaz.
Yazar
Paylaşan
Ömer AYDINOĞLU
Paylaşan Logo

Yazar

Ömer AYDINOĞLU

Ömer AYDINOĞLU, Web & Mobile Developer olarak hizmet veren ve birden fazla kategoride yazılar yazmayı hedefleyen bloğun sahibi. Anahtar teslim website ve kaliteli website yazılımları ile sektörde kendi standartlarını belirlemeyi hedefleyen yazılım uzmanı.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir